A mund të dallohet Muri i Madh Kinez nga hapësira?

A mund të dallohet Muri i Madh Kinez nga hapësira?

15:15, 28/11/2019

Muri i Madh i Kinës është pa dyshim një nga strukturat më të rëndësishme në historinë e Kinës po përse jo edhe në historinë e botës. 

Megjithatë, ideja që ju mund ta shihni atë nga hapësira ka të ngjarë që me shumë mundësi të jetë një legjendë.

Sistemi i fortifikimit u ndërtua përtej kufirit verior të vendit, si një formë mbrojtjeje.  Ndërtimi i murit filloi në shekullin VII para Krishtit me disa gurë të ndërtuar nga Dinasti të ndryshme. 

Përveç ofrimit të mbrojtjes, Muri i Madh i Kinës gjithashtu veproi si kontroll kufitar, duke lejuar vendosjen e taksave për mallrat e transportuar në Rrugën e Mëndafshit. 

Ky mur është cilësuar si një nga strukturat më mbresëlënëse arkitekturore në histori. Sipas disa astronautëve si Ed Lu dhe Eugene Cernan, Muri i Madh i Kinës është i dukshëm nga pjesët e poshtme të orbitës së ulët të Tokës. 

Përsëri, NASA thotë se muri është mezi i dukshëm për sytë e lirë. Megjithatë, sipas Agjencisë Evropiane të Hapësirës, muri është i dukshëm me sy të lirë nga një orbitë midis 160-321 km. 

Një fotografi e marrë nga Leroy Chiao nga ISS tregoi gjithashtu murin. 

Ishte nga kjo foto që China China raportoi se muri mund të shihej nga "hapësira" duke përdorur sy të lirë në kushte të përsosura.ImageMarrë nga: www.worldatlas.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco