FOTO/ 20 vendet me ushtrinë më të madhe në botë

FOTO/ 20 vendet me ushtrinë më të madhe në botë

15:00, 28/11/2019

Bota në të cilën jetojmë nuk është e përsosur. 

Kjo do të thotë që çdo shtet e ka të domosdoshme praninë e armëve dhe ushtrisë sepse shpesh mund të priren të hyjnë në luftë me njëri-tjetrin.

Vendet që përballen me kërcënime nga brenda dhe jashtë kufijve të tyre duhet të merren me rreziqe të ndryshme të sigurisë. 

Ky lloj realiteti detyron vendet të mbledhin ushtri të fuqishme për të mbrojtur popullatën dhe për të mbrojtur interesat e tyre.

People's Liberation Army e Kinës, është ushtria më e madhe në botë. Kina është vendi me ushtrinë më të madhe dhe është një nga vendet me ushtrinë më të trajnuar. Kina ka rritur buxhetet e saj ushtarak me më shumë se 10% në vit gjatë pesë viteve të fundit. 

Kjo ushtri u krijua në vitin 1927 dhe njihej si People’s Liberation Army e cila përbëhet nga Forcat Tokësore, detare dhe Artileria, si dhe policia e armatosur dhe natyrisht forca ajrore.

Vlerësimet e fundit në lidhje me madhësinë e kësaj ushtrie tregojnë se ka 2,035,000 njerëz në personel. 

Por nuk është e vetmja, sipas një studimi një numër i madh vendesh njihen për ushtri të fuqishme dhe më poshtë janë 20 vendet që dallohen për investimin në nivel ushtarak.

ImageMarrë nga: www.worldatlas.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco