FOTO/ Këto janë vendet më të rrezikshme në botë për femrat

FOTO/ Këto janë vendet më të rrezikshme në botë për femrat

13:30, 28/11/2019

Sipas ekspertëve për çështjet e grave, këto vende renditur më poshtë janë më të këqinjtë për të jetuar nëse jeni grua.

Shumica e grave në të gjithë botën hasin sfida të shumta në jetën e tyre të përditshme. Në shumë vende në zhvillim, gratë i nënshtrohen kulturave të ashpra dhe mënyrave të jetës që paraqesin rrezik për jetën e tyre. 

Çështjet kryesore që prekin jetesën e grave janë prapambetjet kulturore, mungesa e shkollimit dhe kualifikimit në profesion, dhuna seksuale, diskriminimi dhe trafikimi i qenieve njerëzore. 

Sipas një studimi të fundit, ekzistojnë disa vende që janë vërtet burim rreziku për jetën e një gruaje:

1. IndiaImage

2. AfganistanImage

3. SiriaImage

4. SomaliaImage

5. Arabia SauditeImageMarrë nga: www.worldatlas.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco