FOTO/ Si u krijuan dhe kush ishin Ku Klux Klan?

FOTO/ Si u krijuan dhe kush ishin Ku Klux Klan?

10:43, 28/11/2019

Imazhet e mbledhura më poshtë, tregojnë anëtarët e hershëm të Ku Klux Klan gjatë ngritjes së grupit në Amerikën e shekullit XIX.

Fotografitë, të marra në vitet 1860 dhe 1870, përshkruajnë Klans duke mbajtur armë, duke kryer akte dhune dhe terrori, dhe duke veshur rrobat me kapuç që do të bëheshin edhe përcaktues të imazhit të tyre publik.

Ku Klax Klan është një grup i të bardhëve supremacistë e mbushur me urrejtje i formuar në Tenesi si pasojë e Luftës Civile Amerikane, kur edhe ishte duke u shtruar pyetja nëse skllavëria duhet të vazhdonte ose jo në Shtetet e Bashkuara.

Versionet e hershme të kostumeve të tyre, të dukshme në fotografi, përfshinin përdorimin e këllëfëve të jastëkëve, çarçafëve dhe thasë mielli për të mbuluar fytyrat e tyre.

Grupi kishte epiqendër skllevërit e liruar dhe aleatët e tyre të bardhë duke përdorur egërsi të jashtëzakonshme ndaj tyre dhe duke mos treguar aspak mëshirë në akte të shumta dhune dhe sulmi që vazhdimisht bënin edhe në mënyrë të beftë.

Anëtarët janë parë duke mbajtur armë për të trembur njerëzitImageAta u përpoqën të kundërshtonin barazinë raciale duke dhunuar afrikano-amerikanët dhe aleatët e tyre.ImageNjë karikaturë nga KKK në 1869 duke kërcënuar se do të zhdukin kundërshtarët e bardhë ImageImageKostumet e hershme të veshura nga Ku Klux KlanImage

Marrë nga: www.thesun.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco