Kujdes! Ekspertët e sigurisë: Hakerat regjistrojnë njerëzit që përdorin faqet pornografike dhe më pas…

Kujdes! Ekspertët e sigurisë: Hakerat regjistrojnë njerëzit që përdorin faqet pornografike dhe më pas…

18:56, 14/11/2019

Është menduar gjithmonë si një nga mashtrimet më të vjetra në internet, që hakerat pretendonin se kanë filmuar fshehurazi njerëzit përmes kamerave të tyre, ndërsa shikojnë pornografi, dhe kërcënojnë të shpërndajnë pamjet me të njohurit e personave të gjurmuar.

Por një raport i ri tregoi se teknologjia ekziston vërtetë.

Ekspertët e sigurisë pretendojnë se kanë gjetur një pjesë të programeve që lejojnë hakerat të kapin video nga faqet e internetit të viktimave të tyre, pa e ditur këta të fundit.

Softueri, i njohur si ‘PsiXBot’, funksionon vetëm në kompjuterë që ekzekutojnë Microsoft Windows dhe shpesh ngarkohet në një kompjuter pa e ditur përdoruesi.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco