FOTO/ Fenomeni i rrallë i motit, sferat e akullit pushtojnë plazhin

FOTO/ Fenomeni i rrallë i motit, sferat e akullit pushtojnë plazhin

09:16, 08/11/2019

Mijëra "sfera akulli" të çuditshme kanë pushtuar një plazh në Finlandë gjatë një fenomeni të rrallë moti.

Topat e akullit në formë veze janë fotografuar duke mbuluar të gjithë plazhin skandinav në ishullin Hailuoto në Gjirin e Bothnia.
Pamja e jashtëzakonshme u kap nga fotografi amator Risto Mattila i cili erdhi përtej plazhit.

Ekspertët thonë se ajo është shkaktuar nga një proces i rrallë në të cilin copa të vogla akulli janë mbështjellë nga era dhe uji.

Risto, nga Oulu aty pranë, i tha BBC-së se kurrë nuk kishte dëshmuar diçka të tillë.

Ai tha: "Unë isha me gruan time në plazhin Marjaniemi. Moti ishte me diell, rreth -1 gradë Celsius dhe ishte një ditë mjaft e vranët.

"Atje gjetëm këtë fenomen të mahnitshëm. Kishte dëborë dhe vezë akulli përgjatë plazhit pranë vijës së ujit."

Marrë nga: bbc.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco