Imazhet mahnitëse që shkuan deri në finalen e çmimeve botërore të fotografisë, Agora 2019

Imazhet mahnitëse që shkuan deri në finalen e çmimeve botërore të fotografisë, Agora 2019

10:16, 07/11/2019

Një foto e mrekullueshme e frymëzuar nga Bob Marley e fëmijëve vendas nga familjet e peshkatarëve në Ganë është kurorëzuar fituese e një konkursi prestigjioz të fotografisë.

Fotoja e fuqishme e Michael Aboya 'Këngët e Lirisë' u shkrep në Labadi, një nga lagjet më të vjetra të Ganës në pjesën bregdetare të Akrës dhe i fitoi atij një 32,000 dollarë.

Është në mesin e 50 pamjeve që shkuan në finalen e konkursit, pas nëntë muajsh gjykimi dhe më shumë se 130,000 prezantime nga fotografë në të gjithë botën.

Vizioni për foton e tij, e cila ka fituar fotot më të mira të lakmuara të Vitit në Agmimet Agora 2019, i erdhi Aboyas kur u ul në shtëpi, duke dëgjuar Bob Marley.

Sapo filloi të luante 'Redemption Song', fotografi 24-vjeçar i vetë-mësuar e dinte që ai dëshironte të sillte në jetë këngën legjendare përmes thjerrëzës të tij të aparatit.

Aboya, i cili ka lindur në Nigeri, por u transferua në Akra në moshën 13 vjeçare, synon të frymëzojë një ndryshim në mënyrën se si njerëzit perceptojnë Ganan dhe Afrikën në përgjithësi përmes fotove të tij.

Fotografitë e tij festojnë dashurinë që ndjen për vendin e tij, duke krijuar përfaqësime të gëzuara dhe optimiste të jetës që e rrethon.

Marrë nga: dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco