FOTO/ Meksikë: gjenden 'gracka për mamuthë’ ndërtuar 15,000 vjet më parë

FOTO/ Meksikë: gjenden 'gracka për mamuthë’ ndërtuar 15,000 vjet më parë

09:30, 07/11/2019

Antropologët meksikanë thonë se kanë gjetur dy gropa të ndërtuara nga njeriu të gërmuara 15,000 vjet më parë për të bllokuar viganët.

Studiuesit e Institutit Kombëtar të Antropologjisë dhe Historisë së Meksikës thanë që të mërkurën gropat u gjetën gjatë gërmimeve në tokë që duhej të përdorej si një ambient mbeturinash.

Gropa, të mbushura me kocka nga të paktën 14 viganë, u gjetën në lagjen Tultepec, në veri të qytetit të Meksikës. 

Gropat ishin rreth gjashtë metra të thella dhe 25 metra në diametër. Instituti tha se gjuetarët mund të kenë ndjekur mamutët duke i shtyrë ata në kurthe. 

Mbetjet e dy specieve të tjera që u zhdukën në Amerikë - një kalë dhe një deve - u gjetën gjithashtu.

Marrë nga: dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco