FOTO/ Modë me mbeturina, cili është mesazhi që përcjell ky artist?

FOTO/ Modë me mbeturina, cili është mesazhi që përcjell ky artist?

09:09, 06/11/2019

Dy palë patina me pluhur ngjyrë pastel-portokalli. Kafka e një dashi.

Disa metra litar të kuq, të ndritshëm. Këto nuk janë lloji i sendeve që ju do të gjeni në shtëpitë e modës së madhe të Evropës ose në sfilatat e Amerikës së Veriut.

Por, për stilistin dhe artistin e pazakontë kinez Wan Yunfeng, ato janë perfekt.

Nga apartamenti i tij i vogël në Pekinin lindor, Wan bën modën që vesh vetëm ai.

Fustanet e tij unike janë të krijuara nga sendet e hedhura, të mbështjella dhe të përdredhura rreth trupit të tij dhe fotografohen për të dërguar një mesazh në lidhje me fuqinë shkatërruese të konsumit njerëzor.

“Unë bëj rroba për të sjellë vetëdijen për mjedisin, është arti i performancës. Pra, sigurisht që nuk mund të vishni këto rroba në jetën e përditshme, është për të dhënë një mesazh të mbrojtjes së mjedisit," tha ai.

Në serinë e tij të fundit të fotografive, "Mbrojtja e Oqeanit", veshjet e Wan e bëjnë atë të shfaqet i ngatërruar në rrjeta dhe mbeturina plastike, shprehjet e tij të torturuara të fytyrës, të dizajnuara për të pasqyruar dhimbjen e kafshëve të bllokuara nga mbeturinat e njerëzve në dete dhe oqeane.

Marrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco