FOTO/ Gjendet mumja e maces egjiptiane me pesë këmbë dhe tre bishta

FOTO/ Gjendet mumja e maces egjiptiane me pesë këmbë dhe tre bishta

09:42, 05/11/2019

Një mumje maceje pas një skanimi dixhital, shokoi studiuesit kur zbuluan se ajo kishte tre bishta dhe pesë këmbë të pasme.

Macja egjiptiane e mumifikuar 2.500-vjeçare u skanua dhe u rindërtua në 3D, por studiuesit zbuluan më shumë sesa prisnin.

Ekspertët nga Instituti Kombëtar Francez për Kërkime Arkeologjike Parandaluese zbuluan kohët e fundit hapat që ndërmorën gjatë shqyrtimit të mumjes së maces dhe teknologjisë së përdorur.

Studiuesit bënë rindërtim të saj në 3D dhe njëkohësisht edhe thirrën prezencën e një veterineri gjatë shqyrtimit.

Studiuesit u befasuan kur skanimi zbuloi mumjen e kafshës në dukje të zakonshme por ama që rezultoi se ishte me një deformim fizik të çuditshëm.

Marrë nga: thesun.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco