VIDEO/ Studiuesit zbulojnë çfarë shkruhet në dorëshkrimet 2,000 vjeçare

VIDEO/ Studiuesit zbulojnë çfarë shkruhet në dorëshkrimet 2,000 vjeçare

08:30, 05/11/2019

Ky dorëshkrim është më shumë se 2,000 vjeçar. Ai është karbonizuar në vitin 79 AD kur vullkani Vezuv karbonizoi qytetin e Herculaneum. Tani duke përdorur dritë 10 bilion herë më të shndritshme se dielli diçka është e dukshme dhe shkencëtarët pop resin me padurim të shikojnë se çfarë është shkruar në të.

Çfarë bëjnë ata?

Marrin disa fragmente nga letra dhe përdorin një makineri të specializuar e cila bën leximin. Bëhet fjalë për 900 mbetje të dorëshkrimeve të cilat përmbajnë informacione shumë të rëndësishme për kohën.

Marrë nga: bbc.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco