Astronautët gjejnë llojin e ri të vrimës së zezë, më e vogla zbuluar ndonjëherë

Astronautët gjejnë llojin e ri të vrimës së zezë, më e vogla zbuluar ndonjëherë

10:01, 04/11/2019

Astronomët që studiojnë vrimat e zeza në galaktikën tonë, ‘Rrugën e Qumështit’, kanë zbuluar se ekziston një lloj i ri i vrimave të zeza.

Kjo klasë e panjohur më parë e vrimave të zeza mund të jetë më e vogël se të tjerat që më parë u quajtën vrimat më të vogla të zeza sepse mendohet se mund të jenë edhe më të vogla.

Studiuesit po krijonin një regjistrim të vrimës së zezë kur e bënë zbulimin. 

Vrimat e zeza mund të formohen pasi yjet vdesin, shpërbëhen dhe shpërthejnë, duke krijuar vorbulla gravitacionale aq të forta saqë as drita nuk mund t'i shpëtojë atyre. 

Ato mund të gjenden në qendër të galaktikave, duke vepruar si një motor super i shpejtë.

Gjetën një yll gjigant të kuq që ngjau me vrimën e zezë më të vogël të njohur ndonjëherë, por më e madhe se çdo yll i njohur neutron.

Vrima e zezë e mundshme me masë të ulët mendohet të jetë 3.3 herë më shumë se masa e diellit tonë. 

Më parë, vrima më e vogël e zezë më e vogël e zbuluar ishte 3.8 herë masa e diellit tonë.

Marrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco