VIDEO/ Prodhohet makina e parë elektrike ‘Made in Kosova’

VIDEO/ Prodhohet makina e parë elektrike ‘Made in Kosova’

11:07, 03/11/2019

Të mbështetur nga Fondacioni “Bonevet” dhe disa donatorë të tjerë, pesë të rinj gjakovarë, arritën pas dy viteve punë, të ndërtojnë një makinë elektrike funksionale.

Ata shpresojnë se projekti i tyre i quajtur “Electric Buggy” (Makinë Elektrike), do të zgjerohet në të ardhmen, me qëllim mbrojtjen e ambientit, sipas Rel.

Projektuesit e makinës planifikojnë të ndërtojnë disa makina të tilla dhe të shfrytëzohen në rrugën e vjetër të Gjakovës, ku do të ndalohet qarkullimi për veturat me naftë e benzinë.

Ndërtimi i kësaj makine ka kushtuar në total 13 mijë euro.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Emri03/11/2019 22:17

Kot fare. Pa permbush rregullat minimale te siguris rrugore si psh testi perplasjes, abs,airbag, antislit etj. Nuk ka shanse te futet ne qarkullim. As per golf nuk bojn, as fener as stop sinjal. Mbaroje deri ne detaje me tvogla 1 pune qe e ke nis pastaj pretendo.

loli03/11/2019 14:35

Paskan harruar me i vu drita elektrokarros!

Shto koment

Denonco