Vajza vietnameze djegur me napalm kryeson listën e imazheve që tronditën botën

Vajza vietnameze djegur me napalm kryeson listën e imazheve që tronditën botën

08:29, 18/10/2019

Imazhi i frikshëm i një vajze vietnameze që vrapon lakuriq nga një sulm kryeson listën e imazheve më të fuqishme të lajmeve që kanë tronditur dhe mahnitur botën.

Fotografia shqetësuese e nëntëvjeçares, Kim Phuc u botua në të gjithë botën dhe besohet se ka ndihmuar në përfundimin e luftës në Vietnam.

Në këtë imazh të tmerrshëm, vajza nëntë vjeçare, Kim Phuc kishte hequr rrobat e djegura nga shpina pas një sulmi me napalm në 1972 Image

Heroi i bombave me tuba Paul Dadge është parë duke ndihmuar një viktimë të bombave, të përshkruar nga shtypi si 'gruaja në maskë'Image

Imazhi i tre vjeçarit Aylan Kurdi mbytur në afërsi të bregut të Bodrum, Turqi, tronditi një audiencë ndërkombëtareImage

Imazhi ikonik i astronautit Buzz Aldrin në Hënë u bë një momentet unike në historinë amerikane dhe globaleImage

Nelson Mandela, majtas, dhe gruaja e tij, Winnie, marshojnë prej burgut Victor Verster në Paarl, afër Cape Town, Afrika e Jugut, pasi Mandela kishte kaluar 27 vjet në burgImageMarrë nga: thesun.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco