VIDEO/ Grupi i artistëve të rrallë: performojnë të verbër dhe kërcejnë pa muzikë

VIDEO/ Grupi i artistëve të rrallë: performojnë të verbër dhe kërcejnë pa muzikë

13:41, 10/10/2019

Themeluar në vitin 1987, Trupa e Arteve Performuese të Personave me Aftësi të Kufizuara realizon disa nga vallet, shfaqjet dhe operat më magjepsëse dhe me koreografi profesionale që keni ndjekur ndonjëherë. 

Një pjesë e kërcimtareve janë shurdh dhe përdorin dridhjet e trupit për të interpretuar tingullin; ato që nuk shikojnë, muzikantet përdorin modele frymëmarrjeje për të mbajtur ritmin. 

Së bashku, performojnë një kërcim ku është i nevojshëm koordinimi i krahëve të kërcimtareve të gjitha bashkë dhe njëherësh dhe madje kjo është një nga format më interesante të kërcimit dhe ndër më të vështirat për t’u mësuar.

Sot, ato e kanë çuar larg talentin e tyre duke performuar deri në 100 vende të ndryshme të botës.

Marrë nga: greatbigstory.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco