FOTO/ Ngordh breshka 344 vjeçare me emrin Alagba

FOTO/ Ngordh breshka 344 vjeçare me emrin Alagba

12:52, 10/10/2019

Në Nigeri, dhe konkretisht në qytetin e Ogbomoso, breshka më e vjetër në botë kishte jetuar për 344 vjet dhe quhej, Alagba. 

Ishte një kafshë shumë e dashur nga popullata vendase dhe gjithashtu nga vizitorët e shumtë që vinin rregullisht në pelegrinazh për të vëzhguar nga afër breshkën e madhe dhe të vjetër. 

Alagba, në të vërtetë, u konsiderua "e shenjtë" dhe me fuqi kurative, për të cilat u vizitua, shpesh, nga e gjithë bota. 

Marrë nga: curioctopus.it-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco