Krijohen derrat monstra, peshojnë deri në 502 kg

Krijohen derrat monstra, peshojnë deri në 502 kg

11:23, 09/10/2019

Një fermer në Kinë, Pang Cong, tregoi se si derri i tij më i madh mund të sigurojë vetëm 4000 salçiçe ose copa të proshutave dhe t’i shesë ato deri në 1264 euro.

Derrat gjigantë që kanë madhësinë e arinjve polarë po edukohen për të trajtuar mungesën e kësaj kafshe në treg.

Fermerët në Kinë po mbarështojnë në mënyrë selektive ata që rriten më shpejt, duke i ushqyer ato në një dietë të lartë me proteina të sojës dhe grurit.

Peshojnë deri në 502 kg, derrat me madhësi të madhe janë të paktën pesë herë më të rëndë se derri mesatar që shkon deri në 101 kg. 

Kina është prodhuesi dhe konsumuesi më i madh në botë i derrit, por çmimet janë rritur rreth 50% brenda një viti pasi shumë prej tyre u zhdukën nga ethet afrikane.

ImageMarrë nga: mirror.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco