25 këngët 'hip-hop' më të mira të të gjitha kohërave

25 këngët 'hip-hop' më të mira të të gjitha kohërave

08:22, 09/10/2019

BBC Music anketoi mbi 100 kritikë në 15 vende për të gjetur këngën më të mirë hip-hop ndonjëherë dhe këtu është lista me 25 tituj (Paralajmërim: Disa tituj këngësh në këtë listë përmbajnë gjuhë që disa lexues mund të gjejnë fyese). Hip-hop është bërë një forcë kulturore mbizotëruese, duke drejtuar biseda rreth muzikës, letërsisë dhe argëtimit. 

Cardi B dhe Common janë yjet e muzikës. Young Thug ka krijuar një zgjim të imituesve që përshkojnë zhanre dhe tinguj. 

Kendrick Lamar fitoi një çmim Pulitzer për albumin e tij të vitit 2018 DAMN. Dhe është bërë një fenomen me të vërtetë global, duke kaluar kufijtë etnikë, gjuhësorë dhe gjeografikë. Udhëtimi nga gjurmët e DJ Kool Herc drejt tingujve Addictive, meme-ified të Megan Thee Stallion dhe Lil 'Nas X ishte i gjatë, por hip hop është këtu për të qëndruar. 

U pyetën 108 kritikë, artistë, krijues, prodhues dhe fotografë nga 15 vende të ndryshme për të përmendur pesë këngët më të mira hip-hop të të gjitha kohërave. 

Kishte më shumë se 280 këngë të ndryshme të emëruara, një dëshmi për gjerësinë dhe thellësinë e zhanrit dhe më poshtë është lista e shumëpritur me 25 këngët më të mira të hip-hopit:

25.*     Alright, Kendrick Lamar (2015)
25.*     Rosa Parks, OutKast (1998)
24.       All Of The Lights, Kanye West ft. Rhianna, Kid Cudi (2010)
23.       Grindin’, Clipse (2002)
22.       Lose Yourself, Eminem (2002)
21.       Doo Wop (That Thing), Lauryn Hill (1998)
20.       International Players Anthem, UGK ft. OutKast (2007)
19.       U.N.I.T.Y., Queen Latifah (1993)
18.       Fuck Tha Police, NWA (1988)
17.       It Was A Good Day, Ice Cube (1992)
16.       B.O.B., OutKast (2000)
15.       They Reminisce Over You (T.R.O.Y.), Pete Rock & C.L. Smooth (1992)
14.       Rapper’s Delight, Sugarhill Gang (1979)
13.       Paid In Full, Eric B & Rakim (1987)
12.       Runaway, Kanye West ft. Pusha T (2010)
11.       Electric Relaxation, A Tribe Called Quest (1993)
10.       Dear Mama, Tupac Shakur (1995)
9.         N.Y. State Of Mind, Nas (1994)
8.         Passin’ Me By, The Pharcyde (1992)
7.         93 ’Til Infinity, Souls of Mischief (1993)
6.         C.R.E.A.M., Wu-Tang Clan (1993)
5.         Nuthin’ But A ‘G’ Thang, Dr. Dre ft. Snoop Doggy Dogg (1992)
4.         The Message, Grandmaster Flash & The Furious Five (1982)
3.         Shook Ones (Part II), Mobb Deep (1995)
2.         Fight The Power, Public Enemy (1989)
1.         Juicy, Notorious B.I.G. (1994)

Marrë nga: bbc.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco