FOTO/ Mega-qyteti antik 5000 vjeçar, zbulohet në Izrael

FOTO/ Mega-qyteti antik 5000 vjeçar, zbulohet në Izrael

14:34, 08/10/2019

Mbetjet e një qyteti 5000-vjeçar të quajtur "Epoka e Bronxit të Hershëm New York" janë zbuluar nga arkeologët në Izrael.

Ekspertët mendojnë se zona e madhe dikur ishte shtëpia e 6,000 njerëzve dhe ndërtesat e banimit, rrugët, rrugicat, hapësirat publike dhe fortifikimet që janë zbuluar deri më tani.

Qyteti 160 hektarë u zbulua si pjesë e përpjekjeve të gërmimit që duhej të bëheshin përpara ndërtimit të një rruge madhore.

Arkeologët nga Autoriteti i Antikiteteve në Izrael kanë gërmuar sitin En Sur për dy vjet e gjysmë.

Është e vendosur afër qytetit të ri të Harishit në Izraelin e Veriut.

Itai Elad, Yitzhak Paz, dhe Dina Shalem, të cilët po drejtojnë gërmimet në emër të  Autoritetit të Antikiteteve të Izraelit, i thanë Fox News :

"Nuk ka dyshim që kjo faqe ndryshon në mënyrë dramatike atë që dimë për karakterin e periudhës dhe fillimin e urbanizimit në Izrael. Ky është një qytet i madh një megalopol në lidhje me epokën e bronzit të hershëm, ku mijëra banorë, të cilët jetuan nga bujqësia, jetuan dhe tregtuan me rajone të ndryshme dhe madje me kultura dhe mbretëri të ndryshme në zonë."

Autoriteti i Antikiteteve në Izrael e përshkroi si "Epokën e bronzit të hershëm New York të rajonit tonë, një qytet kozmopolit dhe i planifikuar."

Një zbulim interesant në këtë zonë ishte i një tempulli ritual i dyshuar, i cili përmban një legen guri të madh.

Mendohet se ky legen përmbante lëngje rituale.

Marrë nga: thesun.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco