FOTO/ Ishujt më të bukur të pushimit në Malajzi

FOTO/ Ishujt më të bukur të pushimit në Malajzi

09:09, 07/10/2019

Kryeqyteti i Malajzisë, Kuala Lumpur, është një vend shumë tërheqës i ndikimeve kineze, indiane dhe vendase të Malajzisë.

Por nëse ju jeni në kërkim të më shumë se thjesht një vend pushimi me pamje tropikale, këto janë ishujt Malajzezë që do t'ju ofrojnë një shumëllojshmëri të lezetshme udhëtimi.

Më poshtë ne paraqesim disa nga ishujt më të mirë në Malajzi: 

 

Një nga destinacionet kryesore të Malajzisë për adhuruesit e kulturës, Penang është vendi ku do të gjeni George Town e bukur. Zgjedhur si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, tregon ndikimet multi-kulturore të ishullit.Image

Nëse lodheni nga plazhet e bardha, Redang është një destinacion që ka shumë jetë të egër, duke përfshirë majmunët, drerët dhe hardhucat e mëdha.Image

Pamja e hershme në mëngjes e Labuan gjatë një festivali me balona. E vendosur në bregdetin e Malajzisë Lindore, midis Sarawak dhe Sabah, Labuan është një nga tre territoret federale (të tjerat janë Kuala Lumpur dhe Putrajaya).Image

Nuk ka shumë shanse të qëndroni në ishullin privat të Sulltanit. Rawa është një. Në pronësi të familjes së Sulltanatit të Johor, Rawa është një ishull i vogël 16 kilometra larg bregdetit lindor të gadishullit të Malajzisë.Image

Tiny Pulau Pangkor shtrihet nga Perak në bregun perëndimor të gadishullit në Malajzi.Image

Izolimi i Layang-Layang e bën atë një nga përvojat më të mira të zhytjes në Azi. Pak më shumë se një sipërfaqe me korale dhe me një pistë të gjelbër, ky ishull i vogël ndodhet rreth 300 kilometra në veriperëndim të kryeqytetit Sabah të Kota Kinabalu.Image

Ura e Qiellit - një simbol i Langkawi. E vendosur pikërisht pranë kufirit me Tajlandën, ky ishull mahnitës është pjesë e shtetit Malajzian të Kedah dhe një nga destinacionet më të njohura turistike të vendit.ImageMarrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco