FOTO/ 'Bregu', libri për brigjet më të bukura të botës

FOTO/ 'Bregu', libri për brigjet më të bukura të botës

13:41, 20/09/2019

Toka ka një sasi të jashtëzakonshme të vijës bregdetare dhe një pjesë e saj është vërtet spektakolare, siç tregojnë këto imazhe.

Ato janë nga një libër i ri i quajtur ‘Bregu’, i cili feston vendet ku toka takohet me detin, nga Northumberland në veri të Anglisë deri në Zelandën e Re përmes Floridas.

Ata kapin brigjet befasuese të botës, që përfshijnë plazhet, ishujt, oqeanet, malet, gadishujt, shkëmbinjtë dhe më shumë, duke nënvizuar se vijat bregdetare në të gjithë botën janë aq të larmishme sa klimat dhe kushtet nga kanë evoluar.

Autori David Ross thotë: 'Vijat bregdetare japin sugjerime për historinë e Tokës shumë kohë përpara se të shfaqej jeta. Ne e dimë tani që nuk është rastësi: ata dikur formuan një pjesë të një kontinenti gjigant i cili ekzistonte përpara se të formohej Oqeani Atlantik’.  

Këtu MailOnline Travel paraqet një përzgjedhje të imazheve nga libri.

Gadishulli Le Morne në MauritiusImageKështjella Bamburgh, Northumberland, EnglandImageMilford Sound, Zealanda e ReImage

Krabi, ThailandImageOqeani Paqësor, Costa RicaImage

CorsicaImage

JaponiImage

Rusi Image

FloridaImage

GalápagosImageFaroeImage

Ishulli Mount Desert, U.SImage

PortugaliImage

Taivan Image

OmanImage

KiliImage

IrlandëImage

MarokImage

FrancëImageIndoneziImageMarrë nga: dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco