VIDEO/ Gruaja tajlandeze me punë të re, tremb pëllumbat për foto Instagrami

VIDEO/ Gruaja tajlandeze me punë të re, tremb pëllumbat për foto Instagrami

10:48, 20/09/2019

Udhëtarët që po grumbullohen në një pikë të nxehtë turistike në Tajlandë po paguajnë ‘gruan e shpendëve’ për të larguar pëllumbat vetëm që të mund të kapin pamjen e përsosur për Instagram. 

Tha Pae Gate e Chiang Mai vepron si një kufi gjeografik midis qendrës së vjetër dhe të re të qytetit, por tërheqja kryesore e tij për vizitorët janë qindra pëllumbat që pushtojnë trotuarin.

Kërkimi i vendndodhjes në Instagram do të sjellë mjaft fotografi të njerëzve që qëndrojnë pas murit të kuq me tulla me zogj që fluturojnë rreth tyre në një rrëmujë gri. 

Por, ata zogj janë një produkt i 30-vjeçares Noon dhe flamuri i saj i bardhë, të cilin ajo e tund për të detyruar zogjtë të fluturojnë për realizimet e fotografive.

Përdoruesi i Twitter-it @Siravariety ndau një klip të shkurtër të hedhur thotë: 'meqë njerëzit duan fotografi të bukura, një punë e re ka dalë në Tha Phae Gate'.

Një ish shërbyese kjo grua mbledh midis 1 dhe 1.50 dollarë për secilën fotografi me turistët kinezë që i ka burimin e saj kryesor të të ardhurave.

Marrë nga: dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco