30 qytetet më të njohura për ushqimin e rrugës

30 qytetet më të njohura për ushqimin e rrugës

09:03, 20/09/2019

Destinacionet u zgjodhën në bazë të disa faktorëve, përfshirë numrin e shitësve të ushqimeve në rrugë që do të gjenden, çmimin e pjatave, kanalizimet dhe numrin e përvojave dhe aktiviteteve të ushqimit në rrugë.

Hong Kong kryesoi listën, duke lënë përshtypje me 224 shitësit e saj, me rezultatet e një gamë të gjerë të përvojave të ushqimit që ofrohen.

Megjithëse pjatat e tij nuk janë më të përshtatshmet për buxhetin - ato mesatarisht kushtojnë rreth 6 $ për pjatë- një gamë e gjerë e shijshme e preferuar si për vizitorët ashtu edhe me vendasit për dekada të tëra.

30 qytetet më të mira për ushqim në rrugë

Hong Kong
Bangkok, Tajlandë
Qyteti Ho Chi Minh, Vietnami
Singapore
Mumbai, Indi
Romë, Itali
Tel Aviv, Izrael
Sidnej Australi
Qyteti i Meksikës, Meksikë
Portland, SH.B.A.
Seul, Koreja e Jugut
Pekin, Kinë
Berlin, Gjermani
Paris, Francë
Stamboll, Turqi
Palermo, Siçili
Penang, Malajzi
Tokio, Japoni
New Orleans, SHBA
Kuala Lumpur, Malajzi
Kartagjenë, Kolumbi
Port Louis, Mauritius
Honolulu, Hawai
Taipei, Tajvan
Marrakech, Marok
Rio de Janeiro, Brazil
New York, USA
Durban, Afrika e Jugut
Kingston, Xhamajka
Dakar, Senegal

Marrë nga: mirror.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco