Objekti misterioz po na afrohet dhe mund të jetë 1 anije aliene

Objekti misterioz po na afrohet dhe mund të jetë 1 anije aliene

08:43, 20/09/2019

Një objekt i mistershëm i drejtuar nga Sistemi ynë Diellor mund të jetë një anije kozmike e huaj.

Ky është pretendimi i bërë nga një shkencëtar hapësinor, i cili i ka zbuluar ekskluzivisht për ‘The Sun’ se vizitori ynë në hyrje mund të pilotohej nga qenie hiper inteligjente.

Javën e kaluar, shkencëtarët në Gjermani njoftuan se kishin parë një objekt të largët që zhvendosej në drejtimin tonë.

I quajtur "C/2019 Q4", trupi me shpejtësi të lartë duket se është me origjinë nga një sistem tjetër yll që do ta shohë atë duke kaluar Marsin në Tetor.

Me gjithë përpjekjet e shumta për të studiuar C/2019, shkencëtarët mbeten të pabindur për atë që është. Shumë spekulojnë se masa e largët është një kometë.

Sipas astronomit të shquar Dr. Seth Shostak, ndërsa ky është identiteti më i mundshëm i udhëtarit ndëryjor, ne nuk mund të themi me siguri se nuk është një anije fluturuese.
"Ne nuk mund të përjashtojmë që kjo është një vizitë ndëryjore,"  tha Dr. Shostak, një astronom i vjetër në Institutin SETI në Kaliforni, për The Sun.
"Nëse marrim një vështrim nga afër, mund të shohim që ai ka një element të jashtëm metalik dhe fytyra të vogla jeshile që na shikojnë. Sidoqoftë, do bëja be pagën e muajit të ardhshëm që kjo është një kometë."

Dr Shostak, 76 vjeç, ka fituar çmime të shumta për punën e tij, e cila ndër të tjera përfshin skanimin e yjeve për sinjalet e dërguara nga të huajt.

Marrë nga: thesun.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco