Të fundit e llojit të tyre! Dalin fotot e kafshëve në prag të zhdukjes

Të fundit e llojit të tyre! Dalin fotot e kafshëve në prag të zhdukjes

15:24, 19/09/2019

National Geographic është duke shfaqur kafshët më të rrezikuara në botë në një seri portretesh të fuqishme dhe goditëse.

Synimi kyç i botimit, Photo Ark, është jetik pasi një milionë specie tashmë janë në rrugën e tyre drejt zhdukjes, paralajmëron një raport i fundit i qeverisë.

Këto imazhe janë nga botimi në Tetor 2019 i National Geographic, dhe libri, Arkivi i Fotografive për speciet që po zhduken: Kafshët më të rrezikuara në botë.

Arkivi i National Geographic Photo drejtohet nga fotograf Joel Sartore, dhe synon të shpëtojë jetën e egër duke mbështetur përpjekjet për ruajtjen e tyre dhe kujdesinë në tokë.

Sartore ka fotografuar afro 10,000 kafshë duke bërë portrete në studio të kafshëve në robëri për të "bërë publikun të kujdeset për krizën e zhdukjes në masë ndërsa ka ende kohë".

Image

Image

Image

Marrë nga: thesun.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco