FOTO/ Zgjidhet misteri i përbindëshit të 'Loch Ness', ekziston vërtet

FOTO/ Zgjidhet misteri i përbindëshit të 'Loch Ness', ekziston vërtet

13:45, 19/09/2019

Një krijesë e madhe si ngjalë është filmuar në ujërat e errëta të Loch Ness dhe ekspertët vlerësojnë se me të vërtetë është përbindëshi.

Ai vjen pasi shkencëtarët pretenduan si fillim se në Nessie është parë vetëm një ngjalë gjigante.

Videoja, e shpërndarë në internet nga Bordi i Peshkimit Ness, kapi skicën e një krijese të gjatë dhe të hollë në Skoci.

Pamjet e mahnitshme nga një kamerë nënujore tregojnë se "gjarpri" rrëshqet nëpër ujë nga e majta dhe peshqit xhuxh në rrugën e tij.

Në kontrast me imazhin ikonik të vitit 1934 të Nessie e cila rezultoi e rreme por në këtë rast studiuesit besojnë se bëhet fjalë për një pamje reale.

Videoja është realizuar dy javë më parë në lumin Ness nga një aparat fotografik i vendosur për të monitoruar troftën dhe peshqit e tjerë.

Ajo u nda në internet nga Bordi i Peshkimit Ness, i cili shkroi: "Le të jemi të sinqertë, kur të shihni një objekt të madh, me përmasat e një ngjale duke kaluar para kamerës tuaj në Lumin Ness, gjëja e parë që mendoni është Përbindëshi i Loch Ness."

Richard Freeman, nga Qendra për Fortean Zoology e cila është përpjekur të zgjidhë misterin e përbindëshit 1000-vjeçar, beson se krijesa në video është një ngjalë.

"Një ngjalë gjigante e cila mund të rritet deri në 9 metër është një përbindësh në çdo kuptim të fjalës. Ndaj edhe ky mit mijëvjeçar zgjidhet sot. Nessie nuk është gjë tjetër veçse një ngjalë masive."

Marrë nga: thesun.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco