VIDEO/ ‘Rrufe-ja’ e Lamborghinit, e para super-makinë elektrike

VIDEO/ ‘Rrufe-ja’ e Lamborghinit, e para super-makinë elektrike

08:31, 17/09/2019

Super makina më e re Lamborghini, hibridi prej 2 milionë dollarësh Sian, do të jetë Lamborghini më i shpejtë dhe më i fuqishëm krijuar ndonjëherë. 

Por gjithashtu paraqet një hap të vogël drejt asaj që shpreson Lamborghini të jetë e ardhmja e makinave elektrike.

Ose, të paktën, super makinat elektrike.

Kam kaluar disa minuta duke biseduar me Maurizio Reggiani, shefi teknik i Lamborghini, pasi qëndruam pranë makinës. Ai ka pasur ndjenja të forta në lidhje me super makinat hibride dhe elektrike. 

Ai kurrë nuk ka qenë një fans i fuqisë së baterisë në super makina. Qëndrimi i tij është se bateritë janë thjesht shumë të mëdha dhe të rënda. 

Pesha është armiku i performancës dhe, nëse ndonjëherë jeni ulur brenda një super makine, ju e dini që nuk ka shumë hapësirë për të kursyer.

(Fjala "sian" do të thotë "rrufe" në dialektin tradicional Bolognisht të shtëpisë së Lamborghini-t në Itali.)

Motori elektrik prej 34 kuajsh i Sian mund të drejtojë rrotat drejtpërdrejtë për të lëvizur makinën dhe për të vazhduar shtyrjen e tij ndërmjet ndërrimeve në transmetimin e tij automatik.

Marrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco