Amfibi më i madh i botës është zbuluar së fundmi

Amfibi më i madh i botës është zbuluar së fundmi

08:22, 17/09/2019

Një amfib i sapo identifikuar është ndoshta më i madhi në planet, sipas ADN-së nga ekzemplarët në muze.

Duke arritur afro dy metra gjatësi, salamandra gjigante e Kinës së Jugut është i rrezikuar në mënyrë kritike nga kafshët e egra.

Shkencëtarët thonë se përpjekjet për ruajtjen e tyre duhet të jenë të vazhdueshme në mënyrë që këto kafshë të shpëtohen nga zhdukja.

Salamandra e Kinës së Jugut është më e madhja nga të tre llojet, për të cilët studiuesit dyshojnë se është amfibi më i madh i gjallë sot.

Prof. Samuel Turvey nga ZSL (Zoological Society of London) tha që rënia e numrit të tyre në natyrë ka qenë "katastrofike".

Salamandrat gjigante dikur u gjetën në një zonë të madhe të Kinës qendrore, lindore dhe jugore.

Shfrytëzimi i tepërt është rritur në dekadat e fundit, për të furnizuar një treg vendas ushqimesh luksoze.

Marrë nga: bbc.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco