Adoleshenti kap peshkun e çuditshëm ‘alien’ me bisht dragoi

Adoleshenti kap peshkun e çuditshëm ‘alien’ me bisht dragoi

09:47, 16/09/2019

Oscar Lundahl, 19 vjeç, po peshkonte në Norvegji kur u ndesh me peshkun mi, emri i të cilit vjen nga një krijesë mitologjike greke. I riu ka mbetur jo pak i mahnitur nga krijesa që u kap në grepin e tij të peshkimit.

Oscar gati u hodh nga varka e tij e peshkimit kur pa specien e çuditshme me sy llambë në fund të grepit të tij.

Shembulli është në të vërtetë një peshk i kuq, emri latin i të cilit Chimaeras Monstrosa Linnaeus rrjedh me vend nga një përbindësh mitik grek që kishte kokën e një luani dhe bishti të një dragoi.

Megjithëse peshqit e egër janë të padëmshëm për njerëzit dhe ushqehen me gaforre dhe kërmij deti, pamja e tyre e është vërtet e çuditshme.

Sytë e tyre të mëdhenj besohet se janë zhvilluar për t'i ndihmuar ata të shohin në thellësi kaq të errëta.

Image

Marrë nga: mirror.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco