Kisha skoceze padit zbuluesin e thesarit prej 2.5 milionë dollarësh

Kisha skoceze padit zbuluesin e thesarit prej 2.5 milionë dollarësh

08:13, 16/09/2019

Kisha e Skocisë po hedh në gjyq një njeri për shpërndarjen e një pjese të një thesari Viking prej 2,5 milionë dollarësh që ai zbuloi me një detektor metalik në tokën e kishës në 2014.

Biznesmeni dhe detektoristi në pension Derek McLennan zbuloi grumbullimin e shekullit të 10-të në një fushë në rajonin Dumfries dhe Galloway të Skocisë perëndimore.

Thesari i njohur si Galloëay Hoard, vlerësohet si një nga gjetjet më të pasura dhe më domethënëse të objekteve Vikinge të gjetura ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar. 

Ai përfshinte rrathë argjendi të rrallë, një unazë ari, një kunj ari në formë zogjsh dhe një kryq të krishterë të emaluar.

Fiona Hyslop, sekretarja e kulturës skoceze, vë në dukje se Galloway Hoard "është një nga koleksionet më të rëndësishme të zbuluara ndonjëherë në Skoci", dhe "hap një dritare në një periudhë të konsiderueshme në historinë e Skocisë", sipas Muzeve Kombëtare të Skocisë .

Stuart Campbell, kreu i njësisë së thesarit të Skocisë, i tha Guardian : "Ajo që e bën këtë zbulim kaq të rëndësishëm është varg materiali nga vende dhe kultura të ndryshme. Ky ishte material që u varros për ruajtje, pothuajse si një kuti sigurie që nuk u pretendua kurrë . "

Pas zbulimit të thesarit, Muzeu Kombëtar Skocez mblodhi 2.5 milionë dollarë për të marrë thesaret për publikun skocez.

Megjithatë ishte raportuar në atë kohë që ishte bërë një marrëveshje për të ndarë të ardhurat e grumbullimit midis kishës dhe McLennan, e cila përfundimisht nuk u respektua.

Reverendi, David Bartholomeë, i cili i përket Kishës së Skocisë dhe ishte i pranishëm kur u zbulua grumbullimi, shprehu trishtim për ngjarjet.

"Jam i befasuar që Derek do të shmangte një marrëveshje. Unë nuk e kuptoj pse e bëri, nuk është një gjë që mund të shmanget."

Besimtarët e kishës ngritën veprime juridike më pas në Gjykatën e Sesionit në Edinburgh kundër McLennan, duke pretenduar se kisha ka të drejtë për një pjesë të barabartë të të ardhurave.

"Mund të konfirmohet se besimtarët e përgjithshëm të Kishës së Skocisë kanë ngritur një veprim kundër Derek McLennan," tha një zëdhënës i kishës, sipas Shoqatës së Shtypit të Mbretërisë së Bashkuar.

"Meqenëse kjo është çështje para gjykatës, do të ishte e papërshtatshme për ne që të japim ndonjë koment tjetër në këtë kohë."

Qeveria skoceze njoftoi 188,000 dollarë fonde në dhjetor 2018 me qëllim që të nisë një ekspozitë të grurit në Muzeun Kombëtar të Skocisë në Edinburgh. Kjo do të pasohet nga një turne në galeritë rreth Skocisë midis dhjetorit 2020 dhe fund të vitit 2022.

Marrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco