FOTO/ Avioni bombardues miliona dollarësh shfaqet në qiellin britanik

FOTO/ Avioni bombardues miliona dollarësh shfaqet në qiellin britanik

12:13, 13/09/2019

Vrojtuesit e aeroplanit morën një surprizë të papritur kur një bomber B2B hyri vjedhurazi në tokë në RAF Fairford, Gloucestershire. 

Avioni u përfshi në një mision trajnimi mbi Islandë kur u kthye në bazën e vet pak para se të binte nata. 

Dhjetëra avionë u mblodhën rreth gardhit rrethues të bazës ajrore duke pritur kthimin e bomberit. 

Steve King, i cili ishte në mesin e turmës, tha: 'Ishte një pamje e veçantë, pasi ata janë aeroplanë unikë dhe të çuditshëm me pamjen e një anije aliene.

Z. King, 37 vjeç, nga Swindon, Wiltshire, shtoi: 'Unë do të thoja afërsisht se ishte rreth 15 metër lart mbi mua.

Tre nga bomberat B2 të cilat kushtuan 135,000 dollarë kanë qenë të përfshirë në një seri të humbjeve të trajnimit të NATO-s. 

Avionët, të cilët përdorin thirrjet DEATH 1, VDES 2 dhe VDES 3 bazohen përkohësisht në RAF Fairford, si pjesë e një serie ushtrimesh trajnimi të NATO-s. 

Avioni u rrëzua në Gloucestershire më 27 gusht.

Me një gjatësi krahësh prej 52 metrash dhe një model që u lejon atyre të udhëtojnë 10,000 milje ky lloj avioni është vërtet një ndër më shkatërruesit që ekzistojnë dhe janë ende në qarkullim.

Ato janë një pjesë e një flote të vogël amerikane me 20 bombera të tillë, avionët më të përparuar teknologjikisht të vendit të bërë ndonjëherë, të cilat janë të vendosur në Misuri.

Projektuar për herë të parë nën Administratën Carter, fillimisht 132 u porositën nga Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, kjo u shkallëzua shpejt pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Që atëherë, bomberat vjedhurazi janë përdorur në luftimet mbi Kosovën, ku ata bombarduan forcat serbe ndërsa NATO kundërvihej kundër spastrimit etnik në rajon, për të nxjerrë objektivat e Talibanëve në Afganistan, dhe së fundmi për të goditur pozicionet e ISIS në Siri.

Marrë nga: dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco