Kap me grep karavidhen e rrallë: 1 në 50 milionë!

Kap me grep karavidhen e rrallë: 1 në 50 milionë!

08:24, 11/09/2019

Një peshkatar në brigjet e Maine u ndesh në një karavidhe tepër të rrallë me dy ngjyra të premten. Ajo është një specie e rrallë e gjetur në 50 milionë të tjera.

Ngjyra e karavidhes ndryshohet drejt e në mes domethënë pjesërisht e zezë dhe pjesërisht e kuqe. Modeli unik i ngjyrave ka të ngjarë të jetë krijuar për shkak të një mutacioni të rrallë gjenetik, tha shkencëtari i peshkimit Matt Thaluhauser.

Kapiteni Daryl Dunham, peshkatari që gjeti karavidhen pranë Stonington, një grup i ishujve në jug-perëndim të Bar Harbour, po e dhuron atë në Qendrën Maine për Peshkimin Bregdetar.

Nuk do të jetë e vetmja:

Kjo karavidhe e gjinisë mashkullore do të përfundojë një akuarium karavidhesh shumëngjyrësh tashmë në qendrën Maine. 

Ai do të jetojë me dy karavidhe kaliko që është një në 30 milionë dhe një karavidhe blu që është një në 2 milionë.

ImageMarrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco