FOTO/ Tapicieri gjeni, krijon poltrona me kostumet e veteranëve të luftës

FOTO/ Tapicieri gjeni, krijon poltrona me kostumet e veteranëve të luftës

08:55, 10/09/2019

Një zejtar i talentuar që i kthen uniformat ushtarake në karrige, veshur me susta të bukura dhe me dekorata, merr kërkesa nga e gjithë Britania e Madhe përfshirë këtu edhe nga ushtari më i dëmtuar i Britanisë.

Dougie Smith, 50 vjeç, nuk po përballon më dot kërkesat për të bërë mobiljet me veshje për ish-ushtarakët që kur krijoi kryeveprën e tij të parë.

Smith nga Saffron Walden, Essex, bëri një kolltuk së pari për një ish-Lance Bombardier i cili humbi të dy këmbët ndërsa po shërbente në Afganistan.   

Z. Smith, i cili ka një tapiceri për mobilje për mbi 30 vjet, ka shndërruar tetë karrige për komandantët e krahëve RAF dhe udhëheqësit e skuadronëve të fluturimeve dhe ka një rezervë klientësh vërtet të kënaqur prej punës së tij.

Por biznesmeni i vetëpunësuar tha se nderi i tij më i madh ishte realizimi i një poltrone me rrobat e veteranit në Afganistan, të quajtur ushtari më i dëmtuar i Britanisë, Lance Bombardier Ben Parkinson MBE, në korrik.

34-vjeçari humbi të dy këmbët dhe përfundoi me shpinë dhe legen të thyer kur automjeti i tij goditi një minë tokësore në Afganistan në 2006. 

Smith tha: 'Unë kam qenë tapicer që kur isha adoleshent ka shumë pak gjëra që nuk i kam bërë ose që nuk mund t'i bëj.

Nuk e kam menduar kurrë se do merrte kaq famë puna ime. Arritja dhe nderi im më i madh duhet të jetë mbivendosja e uniformave të Ben Parkinson,’ tregon ai.

Marrë nga: dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco