VIDEO/ Ylli i detit që ngjan si makaronat ravioli

VIDEO/ Ylli i detit që ngjan si makaronat ravioli

12:50, 09/09/2019

Shikoni këtë yll deti vërtet të rrallë! Duket si një copë makarona ravioli.

Shkencëtarët nga NOAA Ocean Explorer - të cilët studiojnë oqeanet vunë re krijesën e cila ngjan tej mase me makarona në brigjet e Jug-Lindore të SHBA-ve.

Është hera e parë që shkencëtarët kanë regjistruar speciet e fshehta të yllit të detit teksa ushqehen në habitatin e tyre natyror.

Në rast se po pyesni veten, emri i vërtetë është 'ylli i detit goniasterid' dhe ndonjëherë njihet si ylli "cookie" pasi që ngjan edhe me një biskotë.

Marrë nga: bbc.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco