FOTO/ 10 filma që janë frymëzuar nga vepra artistike

FOTO/ 10 filma që janë frymëzuar nga vepra artistike

09:54, 09/09/2019

Një përdorues i Vimeo "Vugar Efendi" botoi një grup imazhesh krah-tjetrit me titull "Filmi Takohet me Artin".

Qëllimi është të tregojë se si pikturat e shkëlqyera frymëzuan disa nga xhirimet më të mira në kinema. 

Rezultati ishte një studim mjaft i bukur krah për krah se sa mund të ndikojë një pikturë në krijimin dhe realizimin e filmave dhe imazhet tregojnë vërtet ngjashmëri mbresëlënëse.

Jean-Auguste-Dominique Ingres, La Petite Baigneuse - Brenda në Harem (1828)Image

John Everett Millais, Ofelia (1852)Image

Zhak-Louis David, Napoleon Kalimi i Alpeve (1801)Image

William Ford, Në shkëmbin e varur (1875)Image

Francisco Goya, Dueli te Garrotazos (1823)Image

Edward Hopper, Shtëpia tek Hekurudha (1925)Image

Zhak-Louis David, Vdekja e Maratit (1793)Image

Andrew Wyeth, Bota e Kristinës (1948)Image

Rene Magritte, Arkitektura në Hënë (1956)Image

Odd Nerdrum, Dawn (1989)Image

Marrë nga: onedio.co-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco