VIDEO/ Njihuni me qytetin e shpatave, ja ku gjendet

VIDEO/ Njihuni me qytetin e shpatave, ja ku gjendet

12:34, 21/08/2019

Toledo, një qytet i lashtë me mure guri ndodhet në Spanjën qendrore dhe ka qenë qendra e krijimit të shpatave dhe madje edhe e luftëra me shpata për mijëra vjet. 

Historia e armëve të qytetit daton që nga Perandoria Romake, kur perandorët morën një simpati me tehet e punuar në Toledo për shkak të forcës dhe cilësisë së tyre. 

Sot, ka një numër të vogël zejtarësh që mbajnë traditat e lashta të familjes së tyre. 

Në këtë video shfaqet i gjithë procesi i krijimit të këtyre shpatave. 

Marrë nga: greatbigstory.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco