STUDIMI/ Kush beson në komunizëm, nuk ka lexuar kurrë një libër historie

STUDIMI/ Kush beson në komunizëm, nuk ka lexuar kurrë një libër historie

22:39, 20/08/2019

Një studim i kryer nga studiues në Universitetin e Harvardit gjeti një lidhje të fortë midis mbështetësve të komunizmit dhe mosleximit të asnjë libri historie në jetën e tyre.

Studimi duket se nënkupton që komunistët e mundshëm janë të penguar të mbështesin teorinë politike në momentin kur hasin ndonjë shembuj të jetës reale të komunizmit në historinë botërore dhe lexuan për dhjetëra miliona njerëz të vrarë ose të masakruar nën pushtetarët komunistë.

"Ne zbuluam se njerëzit që mbrojnë komunizmin sot, mbi 97% flenë gjatë secilës prej klasave të historisë së tyre në shkollën fillore, shkollën e mesme dhe kolegj,", tha studiuesi kryesor Todd Devlin në një deklaratë. 

"Pa përjashtim, asnjë përkrahës i vetëm i komunizmit në studim nuk kishte hapur kurrë ndonjë lloj të librit shkollor të historisë ose punës studimore që përfshin shekullin e 20-të.

Ata herë pas here kapin një special për nazistët në Channel History, por zakonisht e fikin atë përpara se pjesa të fillojë të prishë regjimet e tmerrshme të Joseph Stalinit dhe Kryetarit Mao" vijon studimi.

Studimi zbuloi gjithashtu se shumica e komunistëve modernë që ndodhin përmes një informacioni të humbur që tregojnë tmerret dhe mizoritë e komunizmit në jetën reale janë në gjendje të racionalizojnë shpejt faktet historike duke i etiketuar ato shembuj "jo i vërtetë komunizëm".

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco