Njihuni me kasafortën më të sigurt në botë, dera i peshon 20 tonë dhe ruhet nga 30 mijë ushtarë

Njihuni me kasafortën më të sigurt në botë, dera i peshon 20 tonë dhe ruhet nga 30 mijë ushtarë

10:21, 20/08/2019

Të thuash diçka është “aq e sigurt sa Fort Knox” nënkupton një mbrojtje më të fortë nga sa mund ta kesh imagjinuar.

Si ruajtës i rreth gjysmës së rezervave të arit të SH.B.A-së, Fort Knox është quajtur kasaforta më e sigurt në planet.

Ndërtesa ka katër gardhe përreth, dy prej të cilave elektrike me kulla vrojtimi në çdo cep të tyre.

Çdo centimetër i perimetrit mbulohet nga kamerat, gjithashtu vëzhgohet nga radarët dhe laserët.

Muret e granitit janë katër metra të trasha dhe mbahen së bashku nga 750 tonë çelik përforcues. Ndërtesa ka gjithashtu termocentralin e vet dhe sistemin e ujit.

Ka një numër të madh të forcave të armatosura që qëndrojnë jashtë dhe brenda godinës.

Dera e kasafortës peshon 22 ton dhe ajo mund të hapet vetëm nëse i gjeni të gjithë anëtarët e stafit që dinë një pjesë të vogël të kombinimit.

Thuhet se rreth 5000 tonë shufra ari ruhen brenda godinës por që rreth 30000 ushtarë nga kampi i Fort Knox qëndrojnë në gatishmëri 24 orë.

Fort Knox është gjithashtu në listën e 10 vendeve të ndaluara që askujt nuk i lejohet t’i vizitojë.

Ka shumë informacion rreth këtij vendi të cilat mbeten akoma sekret.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco