VIDEO/ Pse notojnë në det këto deve?

VIDEO/ Pse notojnë në det këto deve?

09:03, 20/08/2019

Çdo ditë është dita e gamileve në Gujarat, Indi. 

Zona rurale është e famshme për devetë e saj notare. 

Si e shijojnë detin këto krijesa? Është mënyra e vetme që ato të arrijnë mangrovet kur ushqehen. Këto deve Kharai siç dihen mund të notojnë gati 3 km në ujë të detit. 

Familja e Jat Noor Mohamed ka mbarështuar dhe është kujdesur ndër breza për këto kafshë. 

Por, pasi industritë e reja dhe ndryshimi i klimës fillojnë të shkatërrojnë mangrove që ushqejnë këto deve, jetesa e tyre është nën kërcënim. 

Marrë nga: greatbigstory.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco