VIDEO/  Arkeologët në Jeruzalem zbulojnë dëshmi të pushtimit historik të qytetit nga Babilonia

VIDEO/ Arkeologët në Jeruzalem zbulojnë dëshmi të pushtimit historik të qytetit nga Babilonia

10:28, 13/08/2019

Arkeologët pas gërmimeve në Jeruzalem në malin Zion kanë zbuluar atë që ata thonë se është dëshmi e qartë e "shkatërrimit” që ka ndodhur gjatë pushtimit babilonas 2.600 vjet më parë.

Në këtë zonë, një ekip i udhëhequr nga studiues të Universitetit të Karolinës së Veriut në Charlotte gjetën shtresa të drurit dhe hirit të djegur së bashku me copat e qeramikës, shigjetat e skajeve dhe bizhuteri ari në stilin e epokës.

Duke pasur parasysh vendndodhjen dhe natyrën e objekteve të gjetura, ekspertët thonë se shenjat tregojnë për pushtimin historik.

Njoftimi vjen vetëm disa javë pasi ekipi zbuloi se ata gjetën prova nga rrethimi i Jeruzalemit gjatë Kryqëzatës së Parë.

Zbulimi është i dyti i rëndësishëm nga sezoni për vitin 2019 të Projektit Arkeologjik mali Zion, thotë ekipi.

Ndërsa ekzistojnë shpjegime të tjera të mundshme për tu dhënë llogari në zbulimin e një shtrese ashen, të tilla si djegia e mbeturinave prej kohësh ose depozitat nga furrat, studiuesit thonë se veçantia e kësaj gjetje tregon për një rrethim babilonas.

"Në këtë rast, ndërthurja e një shtrese plot me objekte, të përziera me shigjeta, dhe një zbukurim shumë i veçantë tregon shkatërrim”, tha Gibson.

"Askush nuk braktis bizhuteri të arta dhe askush nuk ka shigjeta në shtëpitë e tyre të zakonta."

Dhe, thonë ekspertët, këto objekte veçanërisht shigjetat e bronzit dhe hekurit të tipit Scythian të gjitha tregojnë për një periudhë të veçantë në histori.

Marrë nga: dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco