VIDEO/ 'Dushi i meteorëve' fillon të japë shfaqjen më të madhe të vitit

VIDEO/ 'Dushi i meteorëve' fillon të japë shfaqjen më të madhe të vitit

10:06, 13/08/2019

Dushi i meteorëve Perseid ka filluar shfaqjen e tij më të madhe të vitit ndërsa njerëzit në mbarë globin shikojnë qiellin për të kapur një pamje të ‘fishekzjarrëve’ kozmike.

Dushi vjetor i meteorëve, Perseid është duke u zhvilluar teknikisht tashmë, dhe do të vazhdojë deri në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme 13 gusht. 

Ngjarja është një nga pikat kryesore në kalendarin qiellor, që ndodh çdo vit me një numër meteorësh tashmë të spikatur veçanërisht mbi Bosnje-Hercegovinë, dhe Maqedoninë e Veriut.

Meteorët, kryesisht jo më të mëdhenj se një kokërr rëre në dukje nga Toka, digjen ndërsa godasin atmosferën me një shpejtësi prej 58 kilometrash në sekondë për të prodhuar një rrymë drite në qiell. 

Meteorët quhen Perseids sepse duket se nuk shmangen nga yjësia Perseus dhe mund të shihen me syrin e njeriut kudo në botë gjithmonë duke supozuar se nuk duhet të jetë një natë me re. 

Nëse qielli është i qartë, dushi i meteorëve Perseid duhet të jetë i dukshëm në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar nga mesnata sipas Royal Museums Greenwich. 

Shfaqja qiellore do të jetë e dukshme si në veri ashtu edhe në jug të ekuatorit.

Kjo do të thotë që Shtetet e Bashkuara, Evropa dhe Kanadaja do të jenë në gjendje të shohin Perseidët në maksimum, me pamje të ngjashme yjore në Meksikë dhe Amerikën Qendrore, Azi, pjesën më të madhe të Afrikës dhe pjesë të Amerikës së Jugut.

Këtu në Mbretërinë e Bashkuar, parashikimet sugjerojnë që Uellsi, Anglia qendrore dhe Anglia e Jugut mund të ofrojnë motin më të mirë për të parë ekranin, si dhe magji të qarta në Skoci dhe Irlandën Veriore, por Anglia veri-perëndimore mund të vuajë nga kushte të vrenjta. 

Marrë nga: dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco