VIDEO/ Zbulohet në Pompei ‘thesari i magjistares’ me gurë të çmuar

VIDEO/ Zbulohet në Pompei ‘thesari i magjistares’ me gurë të çmuar

09:33, 13/08/2019

Kur mendoni për një thesar, me siguri në mendje keni sundukë me bizhuteri, gurë të çmuar, monedha ari, si ato të lakmuarat e piratëve. 

Vizione të mendjes sonë ndodh që në raste të rralla kthehen në realitet.

Dhe kjo është pikërisht ajo që ndodhi në Pompei. Vendi i mrekullueshëm arkeologjik Campano, i dyti më i vizituari në Itali pas Kolosseum me Forumet Romake, ka arritur që, edhe një herë, të mahnitë, me një zbulim që mund ta përcaktojmë në të gjitha aspektet ... magjik.

Bëhet fjalë për të ashtuquajturin "thesari i magjistares". Amber, kristale, ametistë, butona kockash, brumbuj të Lindjes, por edhe gurë të çmuar, dhe objekte të veçanta: gjithçka u gjet në mbetjet e një arkivoli prej druri dhe metali, plot me përmbajtje të këtij lloji.

Një mrekulli e vërtetë, një "thesar" në të gjitha aspektet, përbërësit e të cilit duket se lidhen me një karakteristikë të përbashkët: fuqitë e tyre magjike dhe hijeshinë.

Casa del Giardino është vetëm një nga gjetjet e shumta, në Pompei, ka ende shumë histori për të treguar.

Marrë nga: curioctopus.it-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco