VIDEO/ Spektakli i përnatshëm i dritave në pyjet e Meksikës

VIDEO/ Spektakli i përnatshëm i dritave në pyjet e Meksikës

08:39, 13/08/2019

Ju mendoni se xixëllonjat janë të lezetshme, apo jo? 

Epo, mendojeni përsëri. Ose të paktën të mendojnë për xixëllonjat, Lampyris noctiluca, sepse ato janë gati magjike.

Një nga më të mrekullueshmet është spektakli i Photinus carolinus, një spektakël që tërheq dhjetëra mijëra vizitorë çdo vit në "Spektaklin e Dritave" të Qershorit në Malet e Mëdha të Smoky. Mjafton të ndodhesh në të në orët e vona të natës dhe pylli nga plotësisht i errët fillon të vezullojë në dritat e shumta të xixëllonjave.

Shkencëtarët që kanë vizituar këtë pyll shprehen të mahnitur nga ky fenomen i veçantë.

Dhe kjo shfaqje në Nanacamilpa, Mexico, vazhdon përgjatë një shtrirje prej 500 metrash të lumit, dhe pemët e larta mbi 10 m janë të mbuluara në ‘flakë zjarri’, qindra mijëra xixëllonja që ndezin natën për muaj me radhë.

Tajlanda nuk është i vetmi vend me një fenomen të tillë. Ndodh edhe në Japoni edhe në pyjet e Tokios.

Marrë nga: bbc.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco