VIDEO/ Njihuni me rrugët në Berlin ku lejohen vetëm fëmijët

VIDEO/ Njihuni me rrugët në Berlin ku lejohen vetëm fëmijët

11:12, 12/08/2019

Dikur, kur jeta e fëmijëve nuk ishte e rrethuar me video lojëra, kur fëmijët kalonin kohën e lirë në park ose, kur nuk kishte zona të gjelbra në afërsi, në rrugë, me siguri do shkonit ku edhe fëmijët e tjerë luanin dhe këto ishin mënyrat më të bukura për të bërë miqësi të reja dhe për t’u afruar me fëmijët e tjerë.

Në epokën e tabletave kjo traditë ka humbur. Por në Gjermani disa prindër kanë punuar për ta ringjallur atë.

Nisma quhet Spielstraße (fjalë për fjalë "rrugë për lojë") dhe u dëshirua fort nga prindërit e rrethit Kreuzberg, rrethi më i dendur i populluar i Berlinit. Banorët e zonës kanë kërkuar një hapësirë ??që fëmijët e tyre të luajnë lirshëm.

Banorët e lagjes tashmë kishin provuar, në vitin 2015, t'i kërkonin bashkisë një rrugë të tërë për fëmijë. 

Në kohën kur administrata lokale kundërshtoi kërkesën me një "Jo!" Këtë herë, megjithatë, qytetarët dhe administrata u mblodhën dhe më në fund ata arritën të fitojnë dhe kështu lindi Spielstraße.

Marrë nga: curioctopus.it-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco