VIDEO/ Zbulohet përmes kamerave robotike anija e mbytur 500 vjeçare

VIDEO/ Zbulohet përmes kamerave robotike anija e mbytur 500 vjeçare

10:28, 24/07/2019

Një anije e mbytur prej 500 vitesh u zbulua në ujërat e akullta të detit Baltik. Anija e pa njohur na kthen pas në shekujt e 15-të dhe të 16-të.

Kjo anije u zbulua për herë të parë në vitin 2009-të pasi prania e saj u kap nga një radar.

Kaperat robotike u dërguan në fund të detit dhe sollën pamjet e mbetura në brendësi të tij prej qindra vitesh.

Është thuajse sikur ajo të ishte mbytur dje. Direku i anijes dhe trupi i saj janë krejt të paprekur. Shkencëtarët e kanë quajtur këtë zbulim si më të pa dëmtuarin e gjetur deri më sot. 

Marrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco