FOTO/ Bikinit që bënë historinë me vlerën 60,000$

FOTO/ Bikinit që bënë historinë me vlerën 60,000$

10:05, 24/07/2019

A mund të kujtoni momentin kur Ursula Andress doli nga Deti i Karaibeve me staturën e një statuje në atë bikini të bardhë? Të cilat sipër tyre u pajisën me një brez të gjerë, me togzë prej bronzi dhe me një këllëf në të majtë për të mbajtur një thikë të madhe. Ajo dukej e ashpër.

Po, shumë kohë para Casey "Baywatch's" CJ "Parker, kishte një mbretëreshë tjetër të plazhit: Honey Ryder interpretuar nga Andress.

Por ajo nuk ishte gati për të shpëtuar gjirin. Ajo që po bënte ishte bërja e historisë kinematike dhe formimi i konceptit të një femre fatale moderne.

Kur Andress u shfaq në një rroba banje të mrekullueshme në filmin e parë të James Bond, "Dr Jo" i 1962, aktorja e lindur në Zvicër vendosi një numër precedentësh. 

Ryder, një zhytëse e cila gjurmonte guaskat, ishte vajza aktive e Bond-it - 007 dhe një femër tërheqëse çfarë dhe hapi rrugën për një numër të madh të grave të cilat filluan të luajnë variacione të të njëjtit rol në pothuajse çdo film Bond të xhiruar pas kësaj.

"Ky bikini më bëri një grua të suksesshme" raportohet të ketë thënë Andress në vitin 2001, pasi e ri zbulonte atë në papafingon e shtëpisë së saj.

Ajo e bleu këtë bikini në moshën, 64 vjeçare, përmes Christie's në Londër, ku arriti në një vlerë rreth 60,000 dollarë pra në një ankand.

Por vlera e saj për karrierën e Andreas ishte e pavlefshme.

Po ashtu falë rolit të saj në film me këtë kostum plazhi aktorja e re fitoi çmimin ‘Globi i Artë’ çfarë dhe e bëri plotësisht të pavarur financiarisht dhe madje në një moshë shumë të re.

Marrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco