CNN rendit Prishtinën ndër qytetet e bukura më pak të vizituara në Evropë

CNN rendit Prishtinën ndër qytetet e bukura më pak të vizituara në Evropë

09:29, 24/07/2019

1. Prishtinë, Kosovë

Kryeqyteti i Kosovës nuk është zakonisht në krye të listës së shumë dëshirave të turistëve, por kjo nuk është arsye për të mos vizituar këtë qytet interesant.

Ndërsa Prishtina mund të ketë qenë sinonim i luftës 20 vjet më parë, ajo pësoi një transformim të madh që atëherë, me ndërtesa të ndryshme dhe të larmishme.

Muzeu etnografik i shkëlqyeshëm ‘Emin Gjiku’ vlen një mëngjes eksplorimi, siç është edhe vetë Muzeu Kombëtar i Kosovës.

Biblioteka unike e Universitetit të Prishtinës do të magjepsë arkitektët, ndërsa ata që dëshirojnë të qetësohen mund të gjejnë ngushëllim në pishinën e madhe të vendosur në Parkun e Gërmisë, që gjendet vetëm në veri të qytetit.

Image

2. Torino, Itali

Kryeqyteti i rajonit të Piemontit ndodh të jetë shtëpia e disa prej pamjeve më të nënvlerësuara të Italisë, duke përfshirë edhe Muzeun e shkëlqyeshëm të Artit Bashkëkohor ‘Castello di Rivoli’ , ‘Bazilika di Superga’ dhe ‘Museo Egizio’ , me koleksionin e saj fenomenal të objekteve të lashta egjiptiane.

Image

3. Trondheim, Norway

E vendosur në fjordin me të njëjtin emër, Trondheim është qyteti i tretë më i madh i Norvegjisë. Megjithatë, me më pak se 200,000 banorë, është shumë e lehtë për t'u eksploruar.

Image

4. Plovdiv, Bullgari

Aktualisht duke shijuar kohën e saj në qendër të vëmendjes si Kryeqyteti Evropian i Kulturës, Plovdivi është qyteti më i pabanuar në Evropë.

Image

5. Yerevan, Armenia

Pozicioni i kryeqytetit armen në vendet e largëta lindore të Evropës do të thotë se është harruar lehtë nga turistët.

Por me një histori që kthehet më shumë se 2.800 vjet, ekziston një ndjenjë e dukshme e së kaluarës,e cila mund të ishte një atraksion i vërtetë turistik.

Image

6. Minsk, Bjellorusi

Pasi u shkatërrua pothuajse gjatë Luftës së Dytë Botërore, kryeqyteti i Bjellorusisë tani u bë tokë pjellore për ri zhvillimin sovjetik.

Sot, ndërtesat e qytetit ofrojnë një paraqitje interesante në një epokë të vjetër të ndërtesave brutaliste.

Image

7. Wroclaw, Poloni

Pak qytete të vogla në Evropë kanë një pasuri kulturore si Wroclaw.

Ky qytet perëndimor polak, në brigjet e lumit Oder, shërbeu si Kryeqyteti Evropian i Kulturës në 2016 dhe ka mjaft atraksione arti, arkitekture dhe një histori për tu çuditur.

Pikëpamja kryesore e Wroclaw është panorama 114 metra e Raclaëice, që përshkruan mposhtjen e një ushtrie ruse në 1794 nga polakët.

Image

8. Bern, Zvicër

Ndërkohë që udhëtarët thjesht kalojnë nëpër kryeqytetin zviceran gjatë rrugës për pushime verore ose udhëtim dimëror të skijimit në Cyrih ose Gjenevë, Berni është padyshim i denjë për disa ditë shtesë të udhëtimit tuaj.

Image

9. Aberdeen, Skoci

Kryeqyteti skocez nuk është për t’u vizituar gjatë festave vjetore për shkak të një numri të madh njerëzish që mblidhen në rrugët e tij.

Megjithatë, udhëtarët e prirur për t'i shpëtuar turmave mund të shkojnë thjesht në veri të Aberdeenit dhe do gjejnë një qetësi të adhurueshme.

Image

10. Malmo, Suedi

Malmo është shumë më tepër se një udhëtim ditor nëpër Ures Oresund nga Kopenhagen.

Në ‘Moderna Museet Malmo’ është një nga galeritë më të mira të artit bashkëkohor në Evropë.

Image

Marrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco