Thumbat metalike në xhinse shumë shpejt do hiqen, ja përse

Thumbat metalike në xhinse shumë shpejt do hiqen, ja përse

08:19, 19/07/2019

Për pothuajse 150 vjet, xhinset kanë qenë stili më i guximshëm i modës praktikisht të gjithë, kudo, zotërojnë një palë të tilla.

Ato janë të ashpra dhe të gjithanshme, por gjithashtu një janë një kontribues i madh në reputacionin jo aq të lakmueshëm të modës si një nga industritë më ndotëse në botë për materialet e hedhura dhe të pa riciklueshme.

Ellen MacArthur e cila është pjesë e një fondacioni bamirësie, shpreson ta ndryshojë këtë duke inkurajuar kompanitë e veshjeve që të regjistrohen në "Udhëzimet e Ridizajnit të Xhinseve" dhe kjo mund të ndryshojë dizajnin duke i kthyer ato ndryshe nga se i kemi parë deri më sot.

Një metodë shumë efikase është heqja e thumbave prej metali të cilat me shumë mundësi kur xhinset lahen disa herë bëhen shkak edhe për dëmtimin e tyre duke i nxjerrë jashtë përdorimit dhe duke i kthyer kështu në një subjekt për ndotjen e mjedisit.

Shumë prej xhinseve më të mira në botë krijohen në Japoni.

Udhëzimet e reja, të cilat janë pjesë e iniciativës bërthamore të Make Fashion Circular, thonë se xhinse duhet të përballojnë të paktën 30 larje në shtëpi, të bëhen "fibra celuloze nga metoda bujqësore rigjeneruese, organike ose tranzitore" dhe të jenë të lira nga kimikatet të rrezikshme.

"Ideja është që të shtrihet jeta e xhinjve tuaj për sa kohë të jetë e mundur", tha drejtuesja e modës Fashion Circular, Francois Souchet, në një intervistë telefonike.

Marrë nga: cnn-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco