FOTO/ 5 qytetet më kreative të botës

FOTO/ 5 qytetet më kreative të botës

11:10, 17/07/2019

Vendet më kreative në botë nuk janë aspak ato që keni imagjinuar apo keni pritur se do të rezultonin…

Ekziston një supozim se kreativiteti është mbi gjeninë individuale. Në të vërtetë, zbulimet e mëdha krijuese janë gjithashtu një proces social, shpesh që ndodhin kur një popullatë e cila jeton së bashku është mjaftueshëm e larmishme.

Historikisht, qytetet janë një përbërës thelbësor për krijimin e artit të madh, nga Athina klasike dhe Rilindja e Firences në Nju Jorkun e pas luftës dhe në Londër.

Por harta e artit ndërkombëtar po ndryshon, dhe një gjeneratë e re e shpërndarëseve të artit po del, shumë larg nga qendrat financiare globale, zhvilluesit e pronave dhe shitësit e artit botëror.  

Por cilat janë këto qytete që sot janë bërë qendër për nivelin e lartë të kreativitetit në to? 

1. Meksika

Organizata Botërore e Dizajnit e emëroi Qytetin e Meksikës kryeqytetin e dizajnit botëror të vitit 2018, një himn për arkitekturën e saj unike publike, kulturën vizuale dhe dizajnin inovativ.Image

2. Sharjah

Shpesh i lënë në hije nga fqinjët e saj Abu Dhabi dhe Dubai, Sharjah më në fund po shndërrohet në qytetin e shijes dhe kreativitetit- falë sheikut të saj me një dëshirë për art dhe poezi dhe familjen e tij krijuese. Ashtu si pjesa tjetër e Emiratet Arabe, ajo është e sunduar nga një monarki e trashëguar; Sheikha Hoor Al Qasimi është vajza më e vogël e sundimtarit të Sharxhahut, Lartmadhëria e Tij Sheikh Dr Sulltan bin Mohammed Al Qasimi. Një artiste dhe kuratore arti e trajnuar.Image

3. Beogradi

I larguar nga lëvizjet ndërkombëtare, Beogradi është një qendër për artin bashkëkohor në Evropë edhe një herë.Image

4. Dakar

Me 60% të popullsisë së saj nën moshën 25 vjeç, Afrika është kontinenti më i ri në planet dhe në sajë të kulturës së saj gjatë gjithë vitit, perspektivës së angazhuar politikisht dhe skenës së lulëzuar të artit bashkëkohor, Dakar është në qendër të të rinjve.Image

5.  Bangkok

Më shumë se 8 milionë njerëz jetojnë në këtë qytet kaotik të betonit dhe të neonit i cili është i mbushur me tension politik. Nëpërmjet rapit, graffitit, artit bashkëkohor dhe fotografisë, kreativët Thai po luftojnë gjithnjë e më shumë kundër censurës. ImageMarrë nga: bbc.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco