Holanda mbulon tarracat me bimë për përmirësimin e cilësisë së ajrit

Holanda mbulon tarracat me bimë për përmirësimin e cilësisë së ajrit

12:22, 12/07/2019

Tarracat e qindra stacioneve të autobusëve janë mbuluar me bimë si një dhuratë për bletët, në një qytet në Holandë.

Tarracat jo vetëm që mbështesin biodiversitetin e qytetit, siç janë bletët e mjaltit, por ato gjithashtu ndihmojnë në kapjen e pluhurave dhe mbledhjen e shiut.

Kjo është vetëm një nga masat e shumta që Utreht ka prezantuar në përpjekje për të përmirësuar cilësinë e ajrit në vend.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco